Datum objave: 24.03.2020.
Visinomjer je naprava koja ne mjeri direktno visinu, već atmosferski tlak
O visinomjerima - Altimeter

Mjerenje visine s tlakom zraka ima određene nedostatke. Atmosferski tlak se može mijenjati s promjenama u vremenskim uvjetima. Za vrijeme jednoličnih vremenskih prilika nije ne obično da se tlak zraka mijenja do 1 mbar (milibar), izazvan samo promjenom temperature zraka. Promjena tlaka zraka od 1 mbar može dovesti do odstupanja mjerenja do 8 metara. No u poslijepodnevnim satima, punima promjenama vremena, poput približavanja hladne fronte, zrak tlaka se može mijenjati do 5 mbar-a ali i više sto može rezultirati odstupanjima većima i od 40 metara.
Uobičajeno je da približavanjem lošeg vremena tlak zraka pada, te visinomjer situaciju očitava kao smanjenje atmosferskog tlaka zbog povećanja nadmorske visine pa će i vrijednosti biti više negoli stvarno jesu. Suprotno je slučaj kada je poboljšanje vremenskih uvjeta - visinomjer će pročitati niže vrijednosti visine negoli stvarno jesu.
Kako bi kompenzirao promjene u vremenskim prilikama, visinomjer mora biti kalibriran koristeći poznatu visinu ili poznati pritisak tlaka. Poznata visina se obično može očitati sa za oznaka na topografskim kartama. No ako ne znate trenutnu visinu trebate koristiti trenutne vrijednosti tlaka zraka. U padobranstvu visinomjer kalibriramo tako da visinomjer postavljamo na nultu vrijednost na planiranom doskočištu. Mjerenje tlaka zraka se obavljaju pomoću barometra te se vrijednost tlaka zraka odnosi na tlak u razini površine mora za određenu lokaciju, Vrijednosti tlaka zraka se mjere nekoliko puta na dan a u svakom trenutku se mogu dobiti od meteorološke službe.
Sa svim promjenama koje utječu na visinomjer, prikazana vrijednosti na visinomjeru mogu znatno odstupati u jednom danu. Iz istog razloga potrebno je prije svakog padobranskog skoka, odnosno polijetanja provjeravati vrijednost visinomjera te ga po potrebi kalibrirati.
Na tržištu se danas nalaze mnogi tipovi visinomjera no uglavnom ih dijelimo na digitalne i analogne. Digitalni visinomjeri se automatski kalibriraju prilikom paljenja visinomjera dok je analogni visinomjer potrebno ručno kalibrirati odnosno postaviti na „nulu“ kako u padobranstvu volimo reći.
I analogni i digitalni visinomjeri su vrlo pouzdani te je stvar osobnog izbora koji će te odabrati. U školovanju učenika obično se koriste analogni visinomjeri jer ih je lakše očitavati te očitavanje pomicanja kazaljke analogno visinomjera učenik može razviti svijest o protoka vremena u slobodnom padu.