Datum objave: 28.01.2021.
Padobranske regulative
Pravila i propisi u padobranstvu i zrakoplovstvu

Pravilnik o padobranstvu
Za pregled kompletni pravilnika o padobranstvu posjetite ovaj link: Hrvatski pravilnik o padobranstvu izdanje NN 65/2015.
Napominjemo da je vaša dužnost kao osobe koja će se početi baviti padobranstvom proučiti sve odredbe i članke ovog pravilnika da bi bili u skladu za zakonom.
Zakon o zračnom prometu
Zakon o zračnom prometu propisuje sve elemente u civilnoj avijaciji pa tako i padobranstvu. Možete ga pronaći posjetom ovog linka. Zakon o zračnom prometu NN 69/09, 84/11, 54/13, 127/13, 92/14 https://www.zakon.hr/z/177/Zakon-o-zra%C4%8Dnom-prometu.
Pravila u padobranstvu
Iako neka od ovih pravila nisu propisana niti pravilnikom o padobranstvu niti zakonom o zračnoj plovidbi svakako su temelj svake padobranske operacije i sigurnog bavljenja padobranstvom.
- Zabrana pušenja u blizini padobranske opreme i padobranskog starta.
- Zabrana konzumacije alkoholnih pića za vrijeme padobranskih aktivnosti.
- Zabrana konzumiranja alkoholnih pića za posjetitelje na padobranskom startu i u prostoru ograđenom za padobrance.
- Sigurnost je svačija odgovornost.
- Ponoviti prinudne postupke prije svakog skoka.
- Pregledati opremu prije svakog skoka.
- Uvijek prilazi avionu sa stražnje strane.
- Provjeri operativne ručice neposredno prije skoka iz zrakoplova.
- Uvijek budi svjestan trenutne visine na kojoj se nalaziš!
- Uvijek signalizirati za otvaranje padobrana.
- Uvijek budi mentalno spreman za otkaz padobrana i uvijek budi spreman za izvesti prinudne postupke.
- Uvijek se upoznaj s područjem iznad kojeg skačeš te gdje se nalaze sjever, istok, jug i zapad.
- Uvijek napravi kontrolu upravljivosti svojeg padobrana.
- Planiraj obrazac za prizemljenje na dovoljnoj visini.
- Ne leti iznad uzletno-sletne staze na visini manjoj od 200 metara.
- Padobranci ispod imaju prednost prolaza naspram padobranaca iznad.
- Tijekom cijelog leta s padobranom prati ostale sudionike u zraku.
- Pogledaj i provjeri promet prije skretanja padobranom.
- U situaciji izglednog frontalnog sudara svi skreću DESNO.
- Na prizemljenju, ispod 100 metara visine dozvoljene su samo blage korekcije pravca (do 30 stupnjeva skretanje) radi izbjegavanja prepreka.
- Prizemljenje u vjetar NIJE prioritet.
Prioriteti pri otvaranju padobrana:
- Prvi: Otvoriti padobran
- Drugi: Otvoriti padobran na pravilnoj visini
- Treći: Otvorit padobran na pravilnoj visini u stabilnom položaju
Prioriteti pri prizemljenju:
- Prizemljiti s krilom padobrana u pravcu: nije dozvoljeno skretanje prilikom završnog prizemljenja jer može dovesti do ozbiljnih ozljeda
- Prizemljiti na čistu površinu, Izbjegnuti prepreke: Izabrati čistu površinu bez prepreka. Sa točke završnog prilaza sa 100 metara po potrebi napraviti nježne korekcije pravca (skretanje do 30 stupnjeva) da bi se izbjeglo prizemljenje na prepreke poput drveća, vozila sl.
- Prizemljiti sa minimum 50% kočenja: U slučaju prizemljenja bez kočenja padobrana, brzina bi bila vrlo velika te bi na taj način rizik za ozljede bi mnogo veći. Uvijek nastojimo sletjeti s barem 50% kočenja.
- Spremnost na prinudni postupak za prizemljenje: U svakom trenutku prilikom prizemljenja potrebno je biti spreman na postupak za prinudno prizemljenje.
- Prizemljiti u vjetar: Kako padobran ima svoju vlastitu brzinu kretanja tako će i okretanja u vjetar dodatno smanjiti brzinu i usporit padobranca pri prizemljenju. Prizemljenje u vjetar, unatoč učenju nekih škola, nije prvi prioritet. Mnogo je važnije prizemljiti na površinu bez prepreka nego u vjetar na površinu sa preprekama,
Iz Hrvatskog pravilnika o padobranstvu
Izdvajamo neke od ključnih pravila i stavaka iz Hrvatskog pravilnika o padobranstvu no to nisu sva i svakako je nužno pročitati i shvatiti cijeli pravilnik o padobranstvu prije izvođenja padobranskih skokova.
- Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo: nadležno tijelo koje obavlja poslove sukladno odredbama ovoga Pravilnika (u daljnjem tekstu: Agencija),
- Aerodrom: određeno područje na zemlji ili vodi (uključujući sve objekte, instalacije i opremu) namijenjeno u potpunosti ili djelomično za kretanje, slijetanje i boravak zrakoplova,
- Padobranski start: prostor predviđen za pakiranje padobrana, pohranu opreme, odmor padobranaca i pregled padobranaca i opreme prije ulaska u zrakoplov,
- Doskočište: prostor za sigurno prizemljenje padobranaca, odgovarajućeg promjera, bez prepreka i obilježen propisanom signalizacijom,
- AGL (Above Ground Level): visina iznad razine zemlje,
- MSL (Mean Sea Level): Srednja razina mora,
Padobran
- Padobran: naprava bez motornog pogona, uglavnom izrađena od tkanine, koja se koristi za usporavanje slobodnog pada ili prebrze vožnje,
- Komplet padobrana: Kombinacija glavnog i rezervnog padobrana s jednim sustavom veza sa mehanizmom za otvaranje glavnog i rezervnog padobrana,
- Glavni padobran: osnovni padobran kojim se izvode skokovi padobranom,
- Rezervni padobran: padobran koji padobranac koristi u slučaju otkaza glavnog padobrana,
- Tandem padobran: padobran posebno konstruiran za istodobno skakanje dvije osobe (tandem pilot i tandem putnik),
- Padobran za spašavanje: padobran namijenjen spašavanju članova posade zrakoplova.
Padobrani održavanje i korištenje
- Vremensko ograničenje uporabe padobrana propisano je uputama proizvođača, ali ne smije biti više od 20 godina od datuma proizvodnje za glavni padobran za osposobljavanje učenika, glavni tandem padobran, rezervni padobran, i padobran za spašavanje.
- Svaki padobran mora biti označen na način da se mogu identificirati sljedeći podaci: tip padobrana, naziv proizvođača padobrana, serijski broj padobrana, i datum proizvodnje padobrana. Padobran se smatra neispravnim ukoliko se bilo koji od ovih podatak ne može utvrditi.
- Svaki padobran mora imati knjižicu padobrana. Knjižica padobrana mora sadržavati sljedeće podatke: tip padobrana, naziv proizvođača padobrana, serijski broj padobrana, datum obavljenog tehničkog pregleda padobrana, datum pakiranja – za rezervne i padobrane za spašavanje, i izvršeni veći popravci.
- Padobranac smije pakirati glavni padobran.
- Glavni padobran koji se koristi za izvođenje skoka prilikom osposobljavanje može pakirati učenik padobranac, pod nadzorom nastavnika, za padobran kojim planira izvesti skok, nastavnik padobranstva, stariji paker padobrana, ili glavni paker padobrana.
- Stariji ili glavni paker padobrana smije pakirati glavni padobran, rezervni padobran, i padobran za spašavanje.
- Padobran se smije koristiti samo ako je tehničkim pregledom utvrđena njegova ispravnost za sigurno korištenje.
- Tehnički pregled padobrana obuhvaća pregled svih sastavnih komponenti kompleta padobrana sukladno uputama proizvođača.
- Tehnički pregled padobrana vrijedi 12 mjeseci od datuma obavljenog tehničkog pregleda.
- Tehnički pregled padobrana smiju obavljati proizvođač padobrana, stariji i glavni paker padobrana.
Padobranski skok
- Padobranski skok: skok iz zrakoplova koji izvodi padobranac ili učenik padobranac. Padobranski skok smije izvoditi učenik padobranac i padobranac.
- Padobranski skok smije se izvesti samo iz zrakoplova koji ispunjava uvjete za izvođenje letačkih operacija sa svrhom iskakanja padobranaca sukladno posebnom propisu.
- Skok padobranom smije se izvoditi na aerodrom i registriranu površinu za slijetanje i uzlijetanje.
- Najveća dopuštena brzina vjetra pri zemlji za učenike padobrance i padobrance s dozvolom kategorije A ne smije biti veća od 7 m/s
- Skok padobranom smije se izvesti i izvan aerodroma i registrirane površine za slijetanje i uzlijetanje samo uz prethodno odobrenje Agencije.
- Dnevni skok: skok padobranom izveden u razdoblju od pola sata prije izlaska sunca do pola sata poslije zalaska sunca,
- Noćni skok: skok padobranom izveden u razdoblju od pola sata poslije zalaska sunca do pola sata prije izlaska sunca,
- Skok na slobodno: skok pri kojem aktiviranje padobrana vrši padobranac,
- Skok s prinudnim aktiviranjem otvaranja padobrana: skok kod kojeg aktiviranje glavnog padobrana automatski vrši zrakoplov (skok na »gurtnu«),
- Izvanaerodromski skok: skok padobranom koji se izvodi na površine izvan aerodroma ili registrirane površine za uzlijetanje i slijetanje,
- Aktiviranje padobrana: radnja kojom započinje proces otvaranja padobrana,
- Zadrška: vrijeme slobodnog pada, odnosno vrijeme od trenutka iskakanja iz zrakoplova do trenutka aktiviranja padobrana.
Osposobljavanje
- Osposobljavanje za stjecanje dozvole ili ovlaštenja padobranca smije provoditi organizacija za osposobljavanje.
- Klasični način osposobljavanja: način osposobljavanja učenika padobranca za stjecanje dozvole padobranca gdje se početni skokovi padobranom izvode prinudnim aktiviranjem otvaranja padobrana,
- AFF (Accelerated Free Fall): način osposobljavanja kada učenik padobranac od prvog skoka izvodi skokove na slobodno uz pomoć jednog ili dva AFF nastavnika padobranstva,
- Sustav veza koji se koristi u klasičnom načinu osposobljavanja mora omogućiti izvođenje skoka s prinudnim aktiviranjem otvaranja glavnog padobrana.
- Osoba može steći dozvolu kategorije A, kategorije B, kategorije C, i kategorije D.
- Uvjeti za stjecanje dozvole kategorije A su potvrda o završenom osposobljavanju, provjera praktične osposobljenosti, i valjan certifikat o zdravstvenoj sposobnosti.
- Učenik padobranac smije izvoditi skokove padobranom samo ako je završio teorijsko i praktično osposobljavanje na zemlji i ako posjeduje valjan certifikat o zdravstvenoj sposobnosti.
- Teorijsko osposobljavanje mora obuhvatiti sljedeće predmete: prinudni postupci u izvanrednim situacijama, tehnike izvođenja skoka padobranom, poznavanje padobrana, padobranske opreme i zrakoplova, pravila i propisi, i zrakoplovna meteorologija.
- Praktično osposobljavanje mora sadržavati najmanje: 25 skokova na slobodno, 5 minuta slobodnog pada, 10 skokova s prizemljenjem na doskočište promjera 100 metara, i 15 pakiranja glavnih padobrana, pod nadzorom nastavnika, koje koristi za osposobljavanje.
- Kandidatu koji dostavi dokaze o udovoljavanju uvjetima za stjecanje dozvole, Agencija će na zahtjev izdati dozvolu padobranca bez ograničenja roka valjanosti.
- Ovlaštenje: dokaz o dodatnoj osposobljenosti padobranca koje se upisuje u dozvolu padobranca,
- Padobranac može steći ovlaštenje nastavnik padobranstva, AFF nastavnik padobranstva, tandem pilot, nastavnik tandem pilota, stariji paker padobrana, i glavni paker padobrana.
- Potvrda o obavljenom osposobljavanju: potvrda organizacije za osposobljavanje, o završenom teorijskom i/ili praktičnom osposobljavanju učenika padobranca,
- Knjižica padobranskih skokova: osobna evidencija skokova padobranca ili učenika padobranca,
Tko je što?
- Padobranac: osoba koja izvodi skokove iz zrakoplova koristeći padobran, a posjeduje valjanu dozvolu padobranca,
- Rukovoditelj skakanja: osoba odgovorna za pripremu i rukovođenje organiziranog skakanja padobranom,
- Glavni paker padobrana (master parachute rigger): osoba osposobljena za pakiranje, održavanje, tehnički pregled, veće popravke padobrana i sustava veza,
- Stariji paker padobrana (senior parachute rigger): osoba osposobljena za pakiranje, održavanje, tehnički pregled i manje popravke padobrana,
- Tandem pilot: padobranac s upisanim valjanim ovlaštenjem tandem pilot,
- Tandem putnik: osoba koja u ulozi putnika sudjeluje kod izvođenja skoka tandem padobranom,
- Učenik padobranac: osoba koja se osposobljava za stjecanje dozvole padobranca ili ovlaštenja.
Prava i odgovornosti
- Učenik padobranac smije izvoditi: dnevne skokove na aerodromu i registriranoj površini za slijetanje i uzlijetanje, skokove iz aviona i helikoptera, 4 skoka u jednom danu, skokove na cilj (AC) i figure (IS), skupne likove u slobodnom padu (FS), pri čemu ostali članovi skupine moraju imati dozvolu kategorije C ili D, i samostalne skokove slobodnim stilom (FF).
- Padobranac koji posjeduje dozvolu kategorije A smije izvoditi: dnevne skokove na aerodromu i registriranoj površini za slijetanje i uzlijetanje, skokove iz aviona i helikoptera, najviše 6 skokova u jednom danu, skokove na cilj (AC) i figure (IS), skupne likove u slobodnom padu (FS) u skupini od 4 člana i više pri čemu najviše dva padobranca u skupini smiju imati dozvolu kategorije A dok ostali članovi skupine moraju imati dozvolu kategorije C ili D, i skokove slobodnog stila (FF), samostalno ili u skupini od najviše 3 padobranca pri čemu ostali članovi skupine moraju imati dozvolu kategorije C ili D.
- Padobranac smije koristiti prava dodijeljena dozvolom padobranca ako je u zadnjih 24 mjeseca ostvario najmanje 10 skokova padobranom, i posjeduje valjan certifikat o zdravstvenoj sposobnosti u skladu s posebnim propisom.
- Padobranac je odgovoran za sigurno izvođenje padobranskog skoka.
- Učenik padobranac je odgovoran za sigurno izvođenje padobranskog skoka od trenutka skoka iz zrakoplova pa do prizemljenja.
- Nastavnik padobranstva je odgovoran osigurati sve potrebne uvjete i informacije neophodne za sigurno izvođenje skoka učenika padobranca.
- Padobranske skokove ne smije izvoditi osoba mlađa od 16 godina.
- Osoba mlađa od 18 godina može izvoditi padobranske skokove samo uz potpisanu suglasnost jednog od roditelja ili staratelja.
Pravila
- Brzina vjetra pri zemlji mora se izmjeriti anemometrom prije početka izvođenja skokova te pratiti tijekom izvođenja skokova.
- Najveća dopuštena brzina vjetra pri zemlji za učenike padobrance i padobrance s dozvolom kategorije A ne smije biti veća od 7 m/s,
- Padobranac i učenik padobranac prilikom izvođenja padobranskog skoka moraju biti opremljeni sa glavnim i rezervnim padobranom koji su pričvršćeni na jedan sustav veza, visinomjerom, zaštitnim naočalama, zaštitom za glavu, i primjerenom odjećom i obućom.
- Učenik padobranac dodatno mora biti opremljen tvrdom zaštitnom kacigom, i padobranskim automatom na rezervnom padobranu.
- Padobranski skok s visine veće od 4500 metara MSL smije izvoditi padobranac s valjanom dozvolom kategorije C i D te mora biti opremljen padobranskim automatom na rezervnom padobranu.
- Najmanja visina aktiviranja glavnog padobrana za skokove učenika padobranaca iznosi 900 metara AGL, skokove padobranaca iznosi 750 metara AGL.
- Padobranski skokovi se smiju izvoditi ako se vizualno ili pomoću navigacijskih uređaja zrakoplova može odrediti točka iskakanja.
- Skok na vodu padobranom smije se izvoditi samo ako je dubina vode na doskočištu veća od 2 metra, doskočište udaljeno najmanje 15 metara od obale, i osigurana služba spašavanja, pri čemu broj motornih čamaca mora biti najmanje jednak broju padobranaca koji izvode padobranski skok.
- Doskočište na tlu označava se padobranskim križem. Padobranski križ se sastoji od četiri platna dimenzija 4 m x 1 m crvene ili narančaste boje.
- Blizu doskočišta mora se postaviti vjetrokaz koji padobrancima u fazi prizemljenja omogućava procjenu smjera i jačine vjetra.
- Svako izvođenje padobranskog skoka mora nadzirati rukovoditelj skakanja. Rukovoditelj skakanja mora odrediti zamjenika dok je odsutan ili se nalazi u zrakoplovu. Rukovoditelj i zamjenik rukovoditelja skakanja moraju biti punoljetne osobe i imati dozvolu kategorije C ili D, izdanu od strane Agencije. Rukovoditelj skakanja mora voditi ili odrediti osobu koja će voditi dnevnu evidenciju skokova padobranaca.
- Vođa padobranaca u zrakoplovu mora imati dozvolu kategorije B ili višu, dozvolu kategorije C ili D kada se u zrakoplovu nalazi 15 ili više padobranaca, i dozvolu padobranca i valjano ovlaštenje nastavnika padobranstva kada se u zrakoplovu nalaze učenici padobranci. Iznimno od ovog pravila, vođa padobranaca može imati dozvolu kategorije C kada učenici padobranci izvode skokove slobodnim načinom otvaranja padobrana. Vođa padobranaca zadužen je za komunikaciju s pilotom zrakoplova, određivanje rasporeda iskakanja, određivanje naleta i točke iskakanja u suradnji s pilotom zrakoplova, sigurnost i disciplinu padobranaca u zrakoplovu, i nadzor iskakanja padobranaca iz zrakoplova.
- Padobranac mora na zahtjev rukovoditelja skakanja ili zrakoplovnog inspektora predočiti dozvolu padobranca, knjižicu padobranskih skokova, certifikat o zdravstvenoj sposobnosti, knjižicu padobrana za padobran koji koristi.
- Učenik padobranac mora na zahtjev rukovoditelja skakanja ili zrakoplovnog inspektora predočiti knjižicu padobranskih skokova, certifikat o zdravstvenoj sposobnosti, i knjižicu padobrana za padobran koji koristi.
- Padobranac i učenik padobranac moraju tintom ili neizbrisivom olovkom zabilježiti detalje o svim skokovima u knjižicu padobranskih skokova, nakon svakog skoka. Padobranac i učenik padobranac odgovorni su za točnost upisa u knjižicu padobranskih skokova. Nastavnik padobranstva mora u knjižici padobranskih skokova ovjeriti potpisom skokove padobranom za učenika padobranca.
Sigurnost u zrakoplovu
- Pilot zrakoplova je osoba s pravom konačne odluke, odgovorna za upravljanje i opsluživanje zrakoplova tijekom leta i na tlu.
- Padobranci koji se nalaze u zrakoplovu moraju nositi zaštitu za glavu u trenutku polijetanja i slijetanja zrakoplova.
- Padobranci koji se nalaze u balonu ne moraju nositi zaštitu za glavu.
- Padobranac koji ostaje u zrakoplovu do slijetanja mora isključiti padobranski automat, ako je izvedivo s obzirom na vrstu padobranskog automata.
- Padobranski skok smije se izvesti nakon odobrenja pilota zrakoplova i vođe padobranaca signalom za dozvoljeno iskakanje koji je unaprijed dogovoren.
- Padobranac ili učenik padobranac kojem se aktivirao padobran u zrakoplovu mora se, u svrhu sigurnosti, udaljiti od izlaza iz zrakoplova do njegovog slijetanja.